Poradnik użytkowników ciepła
wiedza i edukacja

Koszty ogrzewania to nadal istotna pozycja w ponoszonych kosztach utrzymania każdej nieruchomości. By efektywnie wykorzystywać ciepło a tym samym obniżyć koszty utrzymania przekazujemy Państwu pewne wskazówki.

 

 

Kontrola temperatury ogrzewania w mieszkaniu.

Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni, podczas snu - 18°C, dla łazienki 24°C. Gdy w danym mieszkaniu jednym z lokatorów jest małe dziecko możemy podnieść temperaturę w pokoju dziennym do 22°C.

Gdy wyjeżdżamy na urlop bądź weekend nie wyłączajmy ogrzewania całkowicie. Zmniejszmy jedynie temperaturę o kilka stopni do ok. 15-16 co z kolei po powrocie spowoduje że jego nagrzanie nie potrwa długo i nie pochłonie dużej ilości energii. Wyziębione mieszkanie to straty nie tylko dla Twojego portfela.


Zainwestuj w termostaty!

Termostat to urządzenie które pozwala na racjonalne gospodarowanie ciepłem w mieszkaniu. Dzięki niemu możemy ustawić odpowiedni poziom temperatury. Dzięki nim ograniczymy niepotrzebny pobór ciepła i ograniczymy koszty ogrzewania.

Grzejniki bez osłon!!!

Przy meblowaniu mieszkania starajmy się by wszystkie grzejniki były odsłonięte. Zastawianie ich meblami, konstruowanie obudów bądź zasłanianie ciężkimi firankami bądź zasłonami spowoduje że ciepło nie będzie rozprzestrzeniać się prawidłowo w pomieszczeniu. W najgorszym przypadku meble powinny być umieszczone w odległości 1 metra od grzejników.


Inwestycja w grzejniki!

Ocenę czy nasze grzejniki wymagają wymiany pozostawmy specjalistom. Pamiętajmy że nowe grzejniki mają większą wydajność w oddawaniu ciepła niż te stare. Dzięki temu do pomieszczeń przedostaje się więcej ciepłą w krótszym czasie co z kolei ogranicza koszty zużycia. Pamiętajmy jednak o tym że każdą wymianę powinniśmy uzgodnić z administracją.
Jeżeli nie zdecydujemy się na wymianę zawsze przy okazji remontu dobrze jest oczyścić stare grzejniki ze starej farby tak by pomalować je na nowo jak najmniejszą ilością warstw. Pamiętajcie że każda kolejna warstwa to ograniczenia w promieniowaniu ciepła.


Wietrzenie mieszkania

Wietrzenie mieszkania najlepiej jest robić krótko, ale intensywnie - otwierając szeroko okna. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana.


Nowe szczelne okna.

Okna są tym elementem przez który tracimy najwięcej ciepła. Wymiana na nowe okna (plastikowe lub drewniane) pozwoli nam obniżyć straty ciepła uchodzącego oknem, nawet do 50%. Dzięki wymianie utrzymasz ciepło w domu i nie będzie potrzeby by je dogrzewać.


Rolety zewnętrzne - oszczędność ciepła i bezpieczeństwo.

Zainstalowanie ich powoduje kolejną oszczędność - możemy zaoszczędzić do 40% ciepła, traconego przez okna. Rolety tworzą dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas nie tylko od mrozu, ale i od silnego, chłodnego wiatru.
Pamiętać trzeba tylko że każda instalacja powinna być uzgodniona z administracją.


Ekrany za grzejnikowe

W miarę nowym rozwiązaniem ograniczającym straty ciepła i poprawiającym jego cyrkulację są ekrany za grzejnikowe które odbijają strumień ciepła kierując go w stronę pomieszczenia.


Termomodernizacja budynku - co może zrobić administracja?

Pełna termomodernizacja budynku pozwala zaoszczędzić nawet powyżej 30% całkowitego zapotrzebowania budynku na ciepło. Warto więc zapytać administrację o najbliższe plany remontowe dotyczące ocieplenia budynków, przegląd wewnętrznych instalacji i urządzeń grzewczych.


Obserwuj pogodę.

Dobierz odpowiedni poziom ogrzewania, adekwatny do temperatury na zewnątrz. Pamiętaj, że przegrzewanie pomieszczeń sprzyja osłabieniu koncentracji i złemu samopoczuciu.

 

 

Home | Organizacja | Historia spółki | Ekologia | Projekty | Nagrody | Poradnik | Dystrybucja ciepła | Ciepło | Konserwacje | Dane teleadresowe | Jak do nas trafić

Copyright C 2011 Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.. All Rights Reserved.