Dystrybucja ciepła prowadzona przez Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
consulting i edukacja

 

Jak działa dystrybucja ciepła w naszym systemie ciepłowniczym?

System posiada swoje źródło , miejsce w którym wytwarzane jest ciepło. Wytwarzanie odbywa się w drodze procesu spalania gazu. Ze źródła ciepło przekazywane jest w postaci ciepłej wody do sieci ciepłowniczej z której trafia bezpośrednio do klientów.

Nasz zakład obejmuje swoim zasięgiem budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, budownictwo użyteczności publicznej w tym szpitale i szkoły, budownictwo mieszkaniowe indywidualne i powstające nowe inwestycje deweloperskie.

Kiedy zapadnie decyzja o przyłączeniu nowego bądź już istniejącego obiektu do naszej sieci, niezbędne jest wykonanie przyłącza oraz zamontowanie węzła cieplnego. Przyłącze jest to odcinek sieci doprowadzający ciepło od istniejącej sieci dystrybucyjnej do nowego węzła, którego zadaniem jest przekazywanie ciepła sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej danego obiektu. Obieg ciepła kończy się poprzez powrót wody schłodzonej która oddała już ciepło do ponownego ogrzania w zakładzie energetyki cieplnej.

Ostatnim z elementów systemu ciepłowniczego jest aparatura pomiarowo rozliczeniowa, popularny licznik ciepła na podstawie którego wyliczane jest bieżące zużycie energii cieplnej dla danego obiektu.

 
 

 

PROCEDURA PRZYŁĄCZENIA OBIEKTU DO MIEJSKIEGO SYSTEMU CIEPŁOWNICZEGO

Uzyskanie wstępnych informacji dotyczących przyłączenia.

Aby uzyskać jedynie wstępne informacje o możliwości przyłączenia należy skontaktować się z Działem Technicznym tel. 22 779 25 57 lub b.portas@ozec.eu a następnie złożyć "wniosek o określenie możliwości przyłączenia obiektu".

Kto może ubiegać się o przyłączenie do sieci ciepłowniczej?

O przyłączenie budynku (obiektu) do miejskiej sieci ciepłowniczej może wystąpić każda osoba fizyczna lub prawna użytkująca daną nieruchomość na podstawie posiadanego tytułu prawnego: prawa własności, umowy najmu, dzierżawy, użyczenia itp.

O przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej ubiegać się mogą także wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Wówczas wniosek przyłączeniowy powinien zostać złożony przez zarząd lub zarządcę danej wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej.

Jak i gdzie można złożyć wniosek przyłączeniowy?

Wniosek przyłączeniowy, czyli wypełniony formularz "Wniosku o przyłączenie do sieci ciepłowniczej obiektu", można pobrać w siedzibie Spółki lub TUTAJ ... i przesłać pocztą na adres naszej Spółki, złożyć osobiście w sekretariacie Spółki, jak również przesłać pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ozec.eu

Na etapie składania wniosku przyłączeniowego OZEC Sp. z o.o. nie wymaga dołączania żadnych dodatkowych dokumentów. Złożenie wniosku traktowane jest jako wyrażenie zainteresowania przyłączeniem nieruchomości do sieci ciepłowniczej, możliwości wykonania takiego przyłączenia oraz określenie ewentualnych warunków i terminu realizacji inwestycji.

Złożenie wniosku przyłączeniowego wszczyna formalną procedurę przyłączeniową. Na tym etapie sprawdzane są uwarunkowania techniczne, prawne i ekonomiczne związane z możliwością przyłączenia danej nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Następnie, w ciągu 30 dni roboczych od daty złożenia wniosku, OZEC przedstawia wnioskodawcy (odbiorcy) pisemne stanowisko w tej sprawie.

Co istotne dla wnioskodawcy, złożenie wniosku przyłączeniowego jest bezpłatne i nie rodzi żadnych zobowiązań finansowych i prawnych z tym związanych. Do czasu podpisania umowy przyłączeniowej, w dowolnym momencie wnioskodawca może zrezygnować z przyłączenia swojego obiektu do sieci ciepłowniczej, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych i prawnych z tego tytułu.

Po wstępnym etapie, czyli złożeniu wniosku przyłączeniowego i sformułowaniu przez OZEC warunków, Wnioskodawca składa "Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci ciepłowniczej". Następnie z OZEC-em prowadzone są uzgodnienia dotyczące m.in. takich kwestii jak: zakres robót po stronie Odbiorcy i Dostawcy, termin realizacji inwestycji, orientacyjna trasa przebiegu ciepłociągu, przygotowanie pomieszczenia do montażu węzła cieplnego, itp.

Na podstawie posiadanych dokumentów oraz poczynionych wcześniej uzgodnień, OZEC przygotowuje i przesyła wnioskodawcy projekt umowy przyłączeniowej wraz z załącznikami. Dokumenty te określą szczegółowo warunki przyłączenia, na jakich dany obiekt zostanie przyłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, termin przyłączenia, zakres robót jaki zostanie wykonany oraz ich podział pomiędzy stronami umowy.

Po zawarciu umowy przyłączeniowej Dostawca i Odbiorca przystępuje do uzgodnienia i sporządzenia dokumentacji technicznych, występuje do odpowiednich instytucji o wydanie pozwolenia na budowę/zgłoszenie, po czym rozpoczynają realizację inwestycji na zasadach i w terminach uzgodnionych w umowie przyłączeniowej.

Po wykonaniu inwestycji, następuje jej końcowy odbiór techniczny oraz przekazanie do eksploatacji.

Jakie prace przy przyłączaniu obiektu do sieci ciepłowniczej wykonuje Dostawca a jakie Odbiorca?

Przyłączanie budynku do sieci ciepłowniczej to tak naprawdę kilka odrębnych, koniecznych do wykonania zadań:

- projekt i budowa przyłącza ciepłowniczego niskiego lub wysokiego parametru do budynku - OZEC,
- przystosowanie pomieszczenia technicznego do montażu węzła cieplnego - Odbiorca,
- budowa węzła cieplnego w budynku - OZEC/Odbiorca,
- adzającej ciepło z węzła cieplnego do poszczególnych punktów odbiorczych w budynku (np. do mieszkań i lokali użytkowych) - Odbiorca,



Jak wygląda procedura przyłączenia do sieci ciepłowniczej budynku wielolokalowego?

W zasadniczej części procedura przyłączeniowa budynku jednorodzinnego i wielolokalowego wygląda bardzo podobnie. W przypadku, gdy budynek posiada kilku współwłaścicieli lub funkcjonuje w nim wspólnota mieszkaniowa, wymagane jest odpowiednie umocowanie prawne osoby lub osób występujących w imieniu wnioskodawców.



Kiedy będzie można rozpocząć ogrzewanie Ciepłem Systemowym?

Po wykonaniu inwestycji, jej odbiorze i przekazaniu do eksploatacji, niezbędnym warunkiem rozpoczęcia dostarczania ciepła do budynku lub lokali, w zależności od konstrukcji umowy przyłączeniowej, jest zawarcie z naszym przedsiębiorstwem umowy sprzedaży ciepła, regulującej warunki dostarczania ciepła, prowadzenia rozliczeń oraz wzajemne prawa i obowiązki dostawcy i odbiorcy ciepła.



SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Home | Organizacja | Historia spółki | Ekologia | Projekty | Nagrody | Poradnik | Dystrybucja ciepła | Ciepło | Konserwacje | Dane teleadresowe | Jak do nas trafić

Copyright C 2011 Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.. All Rights Reserved.